Chemistry Europe Announces Class of 2022/23 Fellows

Dňa 7.3.2024 konzorcium Chemistry Europe, ktorého súčasťou je aj Slovenská chemická spoločnosť, oficiálne zverejnilo zoznam 22 laureátov ocenenia „Chemistry Europe Fellowship“ za 2022/2023. Táto skupina excelentných chemikov bola vybraná pre ich pozoruhodný prínos pre Chemistry Europe, ktorý predstavuje excelentnosť v chemickom výskume, podpore, tvorivosti a inováciách.

Sme veľmi radi, že medzi zverejnenými laureátmi má zastúpenie aj slovenský chemik, vedec, pedagóg a člen predsedníctva našej spoločnosti – doc. Ing. Ivan Šalitroš, DrSc., ktorý sa na Oddelenie anorganickej chémie STU zaoberá magnetochémiou koordinačných zlúčenín. Fellowship je najvyšším ocenením Chemistry Europe udeľovaným od roku 2015 pre významných členov tohto konzorcia, ktorých významná práca obohacuje oblasť chémie a posilňuje spoločné úsilie Európskych chemických spoločností. V minulosti sa medzi ocenených zaradili významní slovenskí chemici ako prof. Ing. Vlasta Brezová, DrSc., prof. Ing. Viktor Milata, DrSc., prof. Ing. Dušan Velič, DrSc. a prof. Mgr. Radovan Šebesta, DrSc. Ocenenie „Chemistry Europe Fellow“ bolo v minulosti udelené aj laureátom Nobelových cien za chémiu – prof. Jean-Marie Lehnovi, prof. Benovi Feringovi a prof. Fraserovi Stoddartovi.

Konzorcium Chemistry Europe bolo založené v roku 1995 (pôvodný názov bol ChemPubSoc Europe) a je združením 16 chemických spoločností z 15 európskych krajín zastupujúcich viac ako 75 000 chemikov. Jej hlavným poslaním je publikovať a šíriť informácie z rôznych oblastí chémie vo forme vydávania 20 vysokokvalitných vedeckých časopisov o chémii pokrývajúcich širokú škálu odborov.

Zdroj: chemistryviews.org/chemistry_europe_announces_fellows_class_of_202223

Pridaj komentár


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.