Metal ions affecting antibiotic action

Béla Gyurcsik1

1 Department of Molecular and Analytical Chemistry, University of Szeged, Dóm tér 7-8, H-6720 Szeged, Hungary

gyurcsik@chem.u-szeged.hu


streda 12. júna 2024 14:00

knižnica Oddelenia anorganickej chémie, č.d. 358

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU BA

Radlinského 9

81237 Bratislava

Online prednáška cez MS Teams

Záznam prednášky si môžete pozrieť na YouTube kanáli Chemické horizonty https://youtu.be/LURrtR9F9PQ

(viac…)

Čítať viacMetal ions affecting antibiotic action

Smutná správa

  • Post category:Rôzne

RIP Omastová
Zdroj: esetscienceaward.sk/opustila-nas-ing-maria-omastova-drsc (9.5.2024)

So smútkom sme prijali vo štvrtok 9. mája ráno správu, že nás opustila naša kolegyňa Ing. Mária Omastová, DrSc. Maja bola poprednou slovenskou odborníčkou vo fyzikálnej chémii polymérnych zlúčenín ako aj popularizácii chémie. Popri práci na Ústave polymérov SAV sa venovala aj organizácii vedeckého života svojich kolegov v odbornej skupine Polyméry v Slovenskej chemickej spoločnosti. Jej vzormi boli kolegovia, ktorí boli predsedovia Slovenskej chemickej spoločnosti ako napr. prof. Eberhard Borsig alebo doc. Berek a možmo aj preto prijala výzvu pracovať v Predsedníctve SChemS a v rokoch 2013-2014 aj na poste najvyššom. Počas jej predsedníctva sa presťahovali zjazdy chemikov z Tatranských Matliarov do hotela Bellevue v Starom Smokovci a veľmi aktívne sa SChemS zapojila aj do spoluorganizácie benefičných koncertov venovaných objavu umelej očnej šošovky. Za svoju usilovnú a obetavú prácu bola vyznamenaná Medailou SChemS, Medailou Daniela Belluša a Čestným členstvom SCHS. Bola taktiež ocenená titulom Vedkyňa roka 2016, Pribinov kríž I. triedy jej bol udelený prezidentom SR v roku 2019 a v roku 2020 sa stala finalistkou ESET Science Award.  Z postu predsedníčky SChemS nám ju vzala jej úspešná kandidatúra do Predsedníctva Slovenskej akadémie vied.

Slovenská chemická komunita stráca jej odchodom vzácne priateľskú, pracovitú, zodpovednú a obetavú polymérnu fyzikálnu chemičku.

Česť jej pamiatke!

V. Milata

(viac…)

Čítať viacSmutná správa

Stretnutie mladých vedcov vo Weinheime v rámci Chemistry Europe

V dňoch 18.-20. 4. 2024 sa vo vydavateľstve Wiley-VCH vo Weinheime (Nemecko) uskutočnilo 3. stretnutie mladých vedcov (3rd Early Career Researchers Meeting) organizované spoločnosťou Chemistry Europe, ktorá vydáva skupinu vysokokvalitných vedeckých časopisov o chémii.

(viac…)

Čítať viacStretnutie mladých vedcov vo Weinheime v rámci Chemistry Europe

Viac už toho nie je

Nedá sa načítať viac strán