Cukry – palivo pre biobatérie i markery chorôb

Jarný cyklus Chemických horizontov 2013 pokračuje prednáškou:

Ing. Ján Tkáč, DrSc.
Cukry – palivo pre biobatérie i markery chorôb

v stredu   20. marca  2013, o 14.00 h.
v prednáškovej miestnosti CH16, nová budova FChPT STU Bratislava

O cukre sme sa napočúvali z každej strany mnoho negatívneho, že je to biely jed, ktorý je pre mnohých z nás niečo ako droga a tak podobne. Na druhej strane jeden z cukrov glukóza je nepostrádateľný ako výlučný zdroj energie pre mozog, či červené krvinky. Rovnako ako v prípade ohňa i cukry môžu byť zlým pánom rovnako ako dobrým sluhom, to závisí od uhla pohľadu. V tejto prednáške chcem poslucháčom predstaviť cukry z tej lepšej stránky.
Prvá časť prednášky bude zameraná na využitie cukrov ako paliva biobatérií na priamu výrobu elektrickej energie z cukrov. Všetci vieme, že počas dýchania v prítomnosti kyslíka dochádza k spotrebe najmä cukrov a k tvorbe energie v tele. V prípade biobatérií ide o skrotenie procesu dýchania za účelom tvorby elektrickej energie z cukrov v prítomnosti kyslíka a teda o prípravu sladkých batérií. Mňam.
Druhá časť prednášky bude venovaná možnosti využitia komplexných cukrov, ktoré nazývame glykány v diagnostike chôrob. O živote ako ho poznáme môžme smelo povedať, že je skutočne „Dolce vita“. Každá bunka vrátane tých našich i baktérialnych, ako i vírusy sú obalené „sladkým obalom“ z glykánov. Tieto glykány sú dôležité v mnohých prirodzených ale najmä chorobných procesoch. Detekcia zmien glykánov, je preto využiteľná v diagnostike viacerých ochorení vrátane rakoviny.

Vložiť komentár


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.