Metal ions affecting antibiotic action

Béla Gyurcsik1

1 Department of Molecular and Analytical Chemistry, University of Szeged, Dóm tér 7-8, H-6720 Szeged, Hungary

gyurcsik@chem.u-szeged.hu


streda 12. júna 2024 14:00

knižnica Oddelenia anorganickej chémie, č.d. 358

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU BA

Radlinského 9

81237 Bratislava

Online prednáška cez MS Teams

Záznam prednášky si môžete pozrieť na YouTube kanáli Chemické horizonty https://youtu.be/LURrtR9F9PQ

(viac…)

Čítať viacMetal ions affecting antibiotic action

Smutná správa

RIP Omastová
Zdroj: esetscienceaward.sk/opustila-nas-ing-maria-omastova-drsc (9.5.2024)

So smútkom sme prijali vo štvrtok 9. mája ráno správu, že nás opustila naša kolegyňa Ing. Mária Omastová, DrSc. Maja bola poprednou slovenskou odborníčkou vo fyzikálnej chémii polymérnych zlúčenín ako aj popularizácii chémie. Popri práci na Ústave polymérov SAV sa venovala aj organizácii vedeckého života svojich kolegov v odbornej skupine Polyméry v Slovenskej chemickej spoločnosti. Jej vzormi boli kolegovia, ktorí boli predsedovia Slovenskej chemickej spoločnosti ako napr. prof. Eberhard Borsig alebo doc. Berek a možmo aj preto prijala výzvu pracovať v Predsedníctve SChemS a v rokoch 2013-2014 aj na poste najvyššom. Počas jej predsedníctva sa presťahovali zjazdy chemikov z Tatranských Matliarov do hotela Bellevue v Starom Smokovci a veľmi aktívne sa SChemS zapojila aj do spoluorganizácie benefičných koncertov venovaných objavu umelej očnej šošovky. Za svoju usilovnú a obetavú prácu bola vyznamenaná Medailou SChemS, Medailou Daniela Belluša a Čestným členstvom SCHS. Bola taktiež ocenená titulom Vedkyňa roka 2016, Pribinov kríž I. triedy jej bol udelený prezidentom SR v roku 2019 a v roku 2020 sa stala finalistkou ESET Science Award.  Z postu predsedníčky SChemS nám ju vzala jej úspešná kandidatúra do Predsedníctva Slovenskej akadémie vied.

Slovenská chemická komunita stráca jej odchodom vzácne priateľskú, pracovitú, zodpovednú a obetavú polymérnu fyzikálnu chemičku.

Česť jej pamiatke!

V. Milata

(viac…)

Čítať viacSmutná správa

Stretnutie mladých vedcov vo Weinheime v rámci Chemistry Europe

V dňoch 18.-20. 4. 2024 sa vo vydavateľstve Wiley-VCH vo Weinheime (Nemecko) uskutočnilo 3. stretnutie mladých vedcov (3rd Early Career Researchers Meeting) organizované spoločnosťou Chemistry Europe, ktorá vydáva skupinu vysokokvalitných vedeckých časopisov o chémii.

(viac…)

Čítať viacStretnutie mladých vedcov vo Weinheime v rámci Chemistry Europe

Podpora mladým chemikom v roku 2024 – vybraní uchádzači

Milí študenti chémie, doktorandi a mladí chemici,

jednou z kľúčových agend Slovenskej chemickej spoločnosti je dlhodobá podpora šikovných a talentovaných študentov chémie a mladých chemikov v ich cieľavedomej práci. Robíme to viacerými spôsobmi a jednou z nich je podpora aktívnej účasti vybraných študentov a mladých chemikov na vedeckých konferenciách. V tomto roku naša spoločnosť podporuje účasť 4 študentov na 76. Zjazde chemikov v Ostrave (26.-29.8.2024) a 2 študentov na 66. Zjazde Poľskej chemickej spoločnosti v Poznani (16.-20.9.2024).

Zoznam vybraných uchádzačov:

(viac…)

Čítať viacPodpora mladým chemikom v roku 2024 – vybraní uchádzači

Nucleoside Chemistry at the IOCB – Looking Back on History

Marcela Krečmerová1

1 Institute of Organic Chemistry and Biochemistry, Czech Academy of Sciences, Flemingovo nám. 2, 166 10 Prague 6, Czech Republic

marcela.krecmerova@uochb.cas.cz

Záznam prednášky si môžete pozrieť na YouTube kanáli Chemické horizonty (youtu.be/pjLLSt9ixRk)

Online prednáška cez MS Teams
streda 24. apríla 2024 14:00

Nucleoside/nucleotide analogues originated from IOCB – compounds that reached clinical use: 5-aza-2´deoxycytidine (1), 5-azacytidine (2), 9-(S)-[(2,3-dihydroxypropyl)]adenine (3), cidofovir (4), adefovir (5), tenofovir (6).   

(viac…)

Čítať viacNucleoside Chemistry at the IOCB – Looking Back on History

Virtual Symposium: 2023 EurJOC-Society Award Winners April 10th, 2 – 5 pm CEST

Vážení členovia SCHS, v rámci virtuálnych konferencií pravidelne organizovaných Chemistry Europe Vám dávame do pozornosti ďalší on-line seminár, ktorý sa uskutoční 10.04. 2024 o 14:00. Oficiálnu pozvánku uvádzame nižšie. Virtual…

Čítať viacVirtual Symposium: 2023 EurJOC-Society Award Winners April 10th, 2 – 5 pm CEST

Chemická olympiáda – jubilejný 60. ročník celoštátneho kola

Vážené chemičky a chemici,
jednou z hlavných úloh našej spoločnosti je podpora a oceňovanie šikovných a talentovaných študentov chémie a nádejných mladých chemikov. Zároveň si hlboko vážime učiteľov chémie, ktorí sa systematicky venujú práci so stredoškolskými študentmi. V dňoch 6.-9.3.2024 sa na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnil 60. ročník celoštátneho kola Chemickej olympiády, na ktorej sa zúčastnilo 50 študentov z 28 škôl.

Čítať viacChemická olympiáda – jubilejný 60. ročník celoštátneho kola

Viac už toho nie je

Nedá sa načítať viac strán